Jak postało Suliwoods

foto: tablica na wjeździe na pierwsze metry części zjazdowej trasy KROSS TRAIL
  

 Prace nad stworzeniem pierwszej legalnej trasy rowerowej w Masywie Ślęży podjęliśmy już w 2013 roku. Szybko okazało się, że bez odpowiedniej formy prawnej mało zdziałamy.

W październiku 2014 założyliśmy STOWARZYSZENIE ROZWOJU MASYWU ŚLĘŻY.

 Nie było łatwo.. Po 1,5 roku angażowania prywatnego czasu, chodzenia po lasach, wytyczania map i angażowania prywatnych środków finansowych, uzyskaliśmy w końcu niezbędne pozwolenia i zakończyliśmy formalności. Z końcem 2015 roku uzyskaliśmy pozwolenia na budowę pierwszej ściezki. Radości nie było końca! Ruszyliśmy z pracami ziemnymi już w listopadzie 2015r. Wtedy pomagało nam Stowarzyszenie LGD Ślężanie.

Jednak po kilku tygodniach prac stanęliśmy przed finansową ścianą. Przed nami był najtrudniejszy moment: dokończenie budowy na którą nie było nas stać. Próbowaliśmy różnymi sposobami: Robiliśmy zbiórki lokalnie, zrzutki po znajomych, sami kupowaliśmy narzędzia za właśne pieniądze, jednak to było za mało. Zorganizowaliśmy wtedy nawet aukcję dzieł sztuki - lecz nie udało się zebrać w ten sposób  żadnych funduszy. Rozmowy ze sponsorami były prowadzone, ale potrzebowały czasu, a my go nie mieliśmy. Nie mogliśmy czekać! Nie mogliśmy stracić szansy! Niestety Gmina nie była zainteresowana jakąkolwiek pomocą, zatem zostaliśmy zupełnie sami..

 

W ten sposób zrodził się pomysł zbiórki pieniędzy od internetowych Darczyńców w ramach akcji crwondfunding przeprowadzonej przez stronę polakpotrafi.pl. 

 

Projekt crownfundingowy prowadziliśmy od 15 stycznia do 10 marca 2016r:

 foto: ulotka o projekcie - luty 2016r

 

Aby dokończyć traskę którą zaczęliśmy budować potrzebowaliśmy wstępnie minimum 19.000zł - za te pieniądze chcieliśmy stworzyć własnymi siłami bardzo prostą, jednokierunkową, nieutwardzoną ścieżkę w lesie - pierwszą LEGALNĄ traskę w ramach powstającego Suliwoods. Po wcześniejszych nieudanych próbach zebrania funduszy, nikt z nas nie wierzył, że to się uda.

W ramach projektu na polakpotrafi.pl zebraliśmy aż 83.000zł. Dzięki temu mogliśmy zaangażować w prace budowlane nie tylko siebie i Wolontariuszy, ale przede wszystkim profesjonalną firmę zajmującą się budową profesjonalnych tras rowerowych typu singletrack. Wyszliśmy z pracami mocno do przodu - przeprowadziliśmy trasę w miejscach gdzie wcześniej nie było to możliwe i wykonaliśmy ją z kruszca. Trasa została odwodniona, wkopywane były głazy i kamienie w celu odprowadzenia wody. Zaprojektowano ogrom zakrętów i muld.  

Ścieżkę projektował Piotr Szwedowski, a wykonywała ją ekipa STB (SuperTrailBrothers) z Bielska-Białej wprowadzając pewne modyfikacje do projektu Piotra biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu i przebieg trasy. Prace ziemne i budowa profesjonalnej trasy ruszyły już dwa dni po zakończeniu zbiórki pieniędzy - 12 marca 2016r. Budowa trwała kilka tygodni.

Otwarcie ścieżki miało miejsce 14 maja 2016r.

Obecnie ścieżka działa, jest czynna non-stop, zupełnie za darmo i dla każdego.

 

Od czegoś trzeba zacząć i tym początkiem jest właśnie trasa, którą zbudowaliśmy - dziś nazywa się KROSS TRAIL i jesteśmy z niej dumni.
Zrobiliśmy coś, co nie udało się wcześniej nikomu - pierwsi zbudowaliśmy profesjonalną i w pełni LEGALNĄ trasę rowerową w Masywie Ślęży!
 

Link do zakończonego sukcesem projektu na polakpotrafi.pl: https://polakpotrafi.pl/projekt/suliwoods 
Copyright ©2016 Suliwoods.pl, All Rights Reserved